+ Reply to Thread
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 13

Thread: Playback Designs MPS-5

1. Default Playback Designs MPS-5

"Θαυμάζω την κομψότητα της μεθόδου σας. Πρέπει να είναι ωραίο να καλπάζεις με το άλογο των αληθινών Μαθηματικών, ενώ εμείς οι υπόλοιποι αγκομαχάμε στον ποδαρόδρομο" - ο Άλμπερτ Άινσταϊν στον Τούλλιο Λέβι-Τσίβιτα

Δηλαδή??
    Καλά, από ολόκληρη τη δοκιμή (2.500 λέξεις) αυτό βρήκες;

Όταν λέμε ότι κάτι "είναι ρυθμικό" δεν εννοούμε, φυσικά, ότι έχει ρυθμό ή διαφορετικό ρυθμό, ή καλύτερο ρυθμό από κάτι άλλο. Η μεταβολή του ρυθμού έχει να κάνει είτε με σοβαρά προβλήματα είτε με ειδικά εφέ και δεν είναι αυτή η περίπτωσή μας. Συνήθως το επίθετο "ρυθμικός ή -ό" χρησιμοποιήται όταν μια συσκευή αποδίδει πολύ καλά σε μια συγκεκριμένη περιοχή, τόσο ώστε τα ρυθμικά μέρη ενός μουσικού έργου (συνήθως ποπ ή τζαζ) τραβούν την προσοχή του ακροατή περισσότερο από ότι συνήθως. Νομίζω, χωρίς να το έχω (ακόμη) ψάξει σοβαρά, ότι ένα σύστημα με καλές επιδόσεις στην περιοχή 80-150Hz όπου βρίσκεται σημαντική πληροφορία στο kick drum (η "μπότα") αλλά ακόμη και μέχρι το 1-1.5kHz (τα περισσότερα τύμπανα του κλασικού ντραμ σετ έχουν αρμονικές που φτάνουν μέχρι εκεί) τείνει να γίνει "ρυθμικό". Αν μάλιστα προσθέσεις καλή απόδοση πολύ ψηλά (αρμονικές 10-17kHz, εκεί όπου "μετράει" το hi-hat) τότε είναι πολύ πιθανόν το τελικό άκουσμα να δίνει μια ώθηση στον ρυθμό.

3. Default

Είχα μία απορία σε κάτι που δεν καταλάβαινα. Τι ήθελες, να έχω απορία σε κάτι που κατάλαβα? Δεν γίνεται αυτό! Τελικά κατάλαβα σωστά? Έγινες οπαδός του PRaT?
    "Θαυμάζω την κομψότητα της μεθόδου σας. Πρέπει να είναι ωραίο να καλπάζεις με το άλογο των αληθινών Μαθηματικών, ενώ εμείς οι υπόλοιποι αγκομαχάμε στον ποδαρόδρομο" - ο Άλμπερτ Άινσταϊν στον Τούλλιο Λέβι-Τσίβιτα

Τι ήθελες, να έχω απορία σε κάτι που κατάλαβα?
    Ε, πώς; Δεν θέλεις να σχολιάσεις το signal modulation noise της συσκευής;

Κι όσο για το PRaT, δεν κατάλαβες καλά... Δεν είμαι οπαδός συγκεκριμένων "απόψεων" αλλά η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές το "ρυθμικό" ταιριάζει καλά στην αίσθηση που δημιουργεί η συσκευή...

5. Default

Quote Originally Posted by dStam View Post
    Δεν θέλεις να σχολιάσεις το signal modulation noise της συσκευής;
    Κάθε μέτρηση αποκτά νόημα ("εννοηματώνεται", που θα 'λεγε και ο Βέλτσος ) μέσα στο σύνολο των ομοίων της. Επειδή δεν πολυενδιαφέρομαι για μηχανήματα που κοστίζουν 15.000 και δεν έχουν ούτε καν Firewire (αν και σε αυτή την τιμή όφειλαν επίσης να έχουν, μεταξύ άλλων, ABS, αυτόματο κλιματισμό, διαφορικό περιορισμένης ολίσθησης και θερμαινόμενα καθίσματα), δεν ενδιαφέρθηκα και για συγκρίσεις. Θα ήταν χρήσιμο να ανεβάσεις εδώ όλα τα αντίστοιχα διαγράμματα που έχεις από τότε που άρχισες τις μετρήσεις. Ετσι θα φανεί εποπτικά και ανάγλυφα η όποια υπεροχή του συγκεκριμένου μηχανήματος. Υποθέτω ότι σου είναι εύκολο να το κάνεις, γιατί τα έχεις κάπου συγκεντρωμένα.

Καλημέρα και καλό μήνα εύχομαι!
    Μια "κακή" (και αδιάκριτη) ερώτηση...
    Σε σχέση με τον συνδιασμό dCS Puccini U-Clock / dCS Debussy DAC, που αθροιστικά κοστίζουν 12.500 ευρώ, κάποιες διαφορές (ή προτιμήσεις) ως προς το ηχητικό αποτέλεσμα???
    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση!

Όπως μπορείς να διαβάσεις και στα αντίστοιχα κείμενα, οι διαφορές τους είναι υπαρκτές σε επίπεδο ήχου, με το Debussy να είναι πιο ξεκαθάρο και απόλυτο και το Playback Designs λίγο πιο μαλακό και ήπιο, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη. Δεν τίθεται θέμα "καλύτερου" τόσο, όσο προτίμησης. Προσωπικά, σε επίπεδο DAC, θα προτιμούσα το dCS. Μπορείς, αν δεν το έχεις κάνει, να κατεβάσεις τα σχετικά αρχεία και να ακούσεις!
    Ωστόσο υπάρχουν και άλλα στοιχεία που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως κριτήριο.
    Για παράδειγμα το Playback Designs περιλαμβάνει και ένα καλό τρασπόρτ με δυνατότητα ανάγνωσης SA-CD, στοιχείο σημαντικό αν έχεις μια σχετική συλλογή. Από την άλλη, το USB interface του MPS-5 είναι στοιχειώδες και δεν μπορεί να σταθεί απέναντι σε αυτό του Debussy (το οποίο πλέον μπορεί να διαχειριστεί μέχρι 24/192).

8. Default

με το Debussy να είναι πιο ξεκαθάρο και απόλυτο και το Playback Designs λίγο πιο μαλακό και ήπιο
    Στον τομέα του ρυθμού πώς συγκρίνονται?

Στον τομέα του ρυθμού πώς συγκρίνονται?
    ...

Αφού το αναφέρεις, είναι αξιοπρόσεκτο το γεγονός ότι και στην περίπτωση του dCS αναφέρομαι στον "ρυθμό", κάτι που γενικώς δεν το κάνω συχνά. Είναι και οι δύο κορυφαίες συσκευές στο συγκεκριμένο κομμάτι, σαφώς ανώτερες του P70/D70 το οποίο, σημειωτέον, είναι ήδη από τα κορυφαία που έχω ακούσει. Είναι δύσκολο να θυμηθώ ύστερα από έναν χρόνο το πως ακριβώς ακούστηκε το Debussy, ακούγοντας όμως τα ηχογραφημένα sessions και ξαναδιαβάζοντας σημειώσεις και τελικό κείμενο, θα έλεγα ότι ίσως το Playback Designs είναι λίγο πιο εντυπωσιακό. Οι διαφορές πάντως είναι πολύ μικρές, για αυτό το λόγο νομίζω ότι είναι θέμα προτίμησης...

10. Default

...

είναι αξιοπρόσεκτο το γεγονός ότι και στην περίπτωση του dCS αναφέρομαι στον "ρυθμό" ...

Να δεις που θα φταίνε οι κακές παρέες... τώρα τελευταία.

Deserters we are called...
    Chose a gun and threw away the sun
    Now these towns
    They all know our name 6-gun sound is our claim to fame
    I can hear them say Bad company
    And I won't deny
    Bad Bad company

http://www.youtube.com/watch?v=ww5GXbk58R0
    Last edited by Vassilis; 04-05-2011 at 11:36 PM.
    "It is certainly preferable to grow vegetables"

+ Reply to Thread