+ Reply to Thread
Page 1 of 59 1 2 3 11 51 ... LastLast
Results 1 to 10 of 589

Thread: Κοινωνικά/Πολιτικά, κ.λπ.

Default Κοινωνικά/Πολιτικά, κ.λπ.

σ.σ.
    Κανονικά -ίσως- θα έπρεπε να υπάρχει ειδική κατηγορία.
    (Όπως και για τα Αθλητικά...)

Προσεχώς. (το γράψιμο)
    όρεξη να υπάρχει

Κοίτα ποιοί μιλάνε…
    Μιχαλολιάκος, Γιακουμάτος !, Κασαπίδης (δεν ξέρω για τον θυρωρό του…, εγώ πάντως δεν τον γνωρίζω. τώρα τον άκουσα)
    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...1&lngDtrID=244

επίσης:
    (σύνθεση νίκης )
    Τραγάκης (κουτσαβάκη ή μπακάλης; ), Ζαγορίτης (sold out/ευτυχώς), Καμμένος (κάτι μου μυρίζει), Γκιουλέκας (ή το μάτι της αγελάδας./βλέπε και Βάσω Παπανδρέου), Πιπιλή (μαντάμ SuSu./θα μάθω κινέζικα), Ντινόπουλος (πακέτο με την προηγούμενη./κάτι σαν προ με τελικό), Φάνη -χωρίς -ευτυχώς- πάλι- Πετραλιά, Κατερίνα Παπακώστα (κομμώτρια είπατε; ) κ.α. πολλοί. (π.χ. Μαρκόπουλος, Μανώλης, κ.λπ.)

λυπήθηκα: (φυσιογνωμικά./δεν πίναμε καφέ μαζί για να γνωρίζω…)
    Γ. Βαληνάκη, Θ. Κασίμη, Σ. Καλαφάτη, Γ. Καλαντζή, Α. Μπέζα, Σ. Καλαντζάκου, Φ. Πατριανάκου. (λάθη έκανε. πιθανόν και οι άλλοι)

συνεχίζεται…
    Last edited by .; 01-27-2010 at 02:38 PM.

οι επικεφαλείς:

Σαμαράς: Νικοπολίδης./η λέξη τα λέει όλα.
    Αβραμόπουλος: Μπασινάς.
    (την επόμενη -κιόλας- μέρα της Ριζούπολης, -από τη στεναχώρια του- είχε πάει βόλτα στην Ιταλία.)

Ψωμιάδης: έξω-φύλα-ρούχας. (ή δυο λαλούν και τρείς χορεύουν.)
    Μπακογιάννη: καλύτερα να σου βγεί το μάτι παρά το όνομα./χώρια που -μπορεί- να παίζει και το δικό της μάτι.

Όπως βλέπετε, από την ομάδα λείπει ο 'Πατέρας' (ο Παναθηναϊκός τον βρήκε. -αν τον αφήσουν και εκεί ήσυχο…)
    (ο πρώην πατέρας της Ν.Δ. αποδείχτηκε -δυστυχώς- κατώτερος των περιστάσεων./επιεικώς…)

Τι είπατε;
    Α, το μότο μου;
    'ποιός γαμ.. ψηλά καπέλα και παπούτσια Ελβιέλα.'

για το ΠΑΣΟΚ δε θα γράψω τώρα
    μόνο μία μνεία θα κάνω για τον αντιπρόεδρο -και guest star- της κυβέρνησης.
    τον πολύ (150 κιλά και βάλε; ) Θ.Πάγκαλο.

δεν ξέρω πως, αλλά όταν τον βλέπω στην tv -που -βασικά- δεν βλέπω και δεν τον βλέπω-, τον φαντασιώνομαι με ζουμιά να τρέχουν,
    λαδιές από μουσακά στη γραβάτα και παστίτσια στο πουκάμισο.

βαρυποινίτης (εξέτιε ποινή κάθειρξης 26 ετών !!)
    ήταν ο ένας από τους δύο δράστες της φονικής συμπλοκής στο Βύρωνα και του δόθηκε 8ήμερη άδεια !!

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1107267

Προσπαθώ να βρώ ποιά άλλη λέξη εκτός από μπουρδέλο (χρήσιμα για πολλούς συμπολίτες μας) αντικατοπτρίζει το κράτος που ζούμε.

[ο Γ.Φ., σαν έφεδρος αξιωματικός, στο δεύτερο εξάμηνο (+1/2) της θητείας του (εκτός του Κέντρου, της ΣΕΑΠ, και Ρεντίνας) στο φυλάκιο της Νίκης /Σκόπια
    (στο πρώτο -ενεργό- εξάμηνο ήταν σε φυλάκιο στην Κώ) πήρε μόνο πέντε ημέρες
    !]
    Last edited by .; 02-18-2010 at 03:25 PM.

6. Default

Ο κακοποιός ήταν αλλοδαπός, καταδικασμένος σε 26 χρόνια φυλακή. Λυπάμαι, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να τρέφω έναν αλλοδαπό ληστή στις ελληνικές φυλακές για 26 χρόνια. Ούτε θέλω να απελαθεί, γιατί θα ξανάρθει. Διάβαζα ότι οι δύστυχες οι πόρνες στο κέντρο της Αθήνας είναι Νιγηριανές, επειδή οι Νιγηριανοί νταβατζήδες είναι οι πιο αδίστακτοι και έχουν κυριαρχήσει στην πιάτσα. Και πάλι "λυπάμαι", αλλά δεν δέχομαι να εφαρμόζεται σε τέτοιες περιπτώσεις ο νόμος και τα ανθρώπινα δικαιώματα. Αυτό που χρειάζεται είναι ο σχεδιασμός αστυνομικών επιχειρήσεων με σκοπό να φάει ο νταβατζής ή ο ληστής ΜΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. Όλα αυτά είναι πράγματα που πρέπει να αποφασίσουμε μέσα μας και να γίνονται με καθολική σιωπηρή συμφωνία χωρίς να συζητιούνται ποτέ. Εμπρός στο δρόμο που χάραξε η Μοσσάντ.
    Last edited by zonepress; 02-18-2010 at 04:06 PM.
    "Θαυμάζω την κομψότητα της μεθόδου σας. Πρέπει να είναι ωραίο να καλπάζεις με το άλογο των αληθινών Μαθηματικών, ενώ εμείς οι υπόλοιποι αγκομαχάμε στον ποδαρόδρομο" - ο Άλμπερτ Άινσταϊν στον Τούλλιο Λέβι-Τσίβιτα

(...) δεν δέχομαι να εφαρμόζεται σε τέτοιες περιπτώσεις ο νόμος και τα ανθρώπινα δικαιώματα (...)
    Η αγανάκτησή σου (όπως φαντάζομαι και των περισσότερων...) είναι δίκαια. Στην πρόταση που διατυπώνεις, όμως, υπάρχει ένα πρόβλημα που δεν είναι μικρό και επικεντρώνεται στο "τέτοιες περιπτώσεις". Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο να διερευνηθεί αν μια περίπτωση είναι "τέτοια" ή "άλλη", ακόμη και σε ιδανικές κοινωνίες... Πόση εμπιστοσύνη να έχει κανείς σε μια κοινωνία όπως η Ελληνική όπου το μόνο που μετράει είναι το μπαξίς και το μέσον; Πόσο θα χρειαστεί για να αρχίσει να πυροβολεί η αστυνομία μόνο αυτούς που θα υποδείξει ο καλοπληρωτής (επίσης αλλοδαπός) νταβατζής, αλλάζοντας απλώς τον χάρτη του εγκλήματος;Λάβε δε υπόψιν σου ότι μετά τη σφαίρα στο κεφάλι, η ΕΔΕ, η Εξεταστική Επιτροπή και τα Παραθύρια με τους αλλαλάζοντες στην τηλεόραση, είναι άνευ αξίας, έχουμε να κάνουμε με τετελεσμένο!
    Η Μοσάντ αποτελεί παρακλάδι του Ισραηλινού κράτους και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνουν συγκρίσεις μεταξύ Ελληνικού και Ισραηλινού κράτους. Ούτε των συνθηκών μέσα στις οποίες λειτουργούν, ούτε και των κοινωνιών από τις οποίες λαμβάνουν την ισχύ τους. Και ούτε είμαι βέβαιος ότι θα μου άρεσε να ζω στο Ισραήλ, δηλαδή...
    Ίσως μια καλύτερη πρόταση θα ήταν να αλλάξει η φιλοσοφία του συστήματος ποινών σε κάποιες περιπτώσεις, έτσι ώστε η παρανομία επί ελληνικού εδάφους να μην είναι τόσο συμφέρουσα.

για αυτά που έφυγαν…
    αλλά -χειρότερα- για αυτά που έρχονται…

http://www.youtube.com/watch?v=EPYfMJzo6c0

το ασπρόμαυρο background στο φιλμάκι είναι από την ταινία του Σεργκέϊ Αϊζενστάιν 'Θωρηκτό Ποτέμκιν' η οποία βασίζονταν στο πραγματικό γεγονός
    της εξέγερσης του πληρώματος του θωρηκτού και το οποίο (γεγονός) μπορεί να θεωρηθεί προάγγελος της Οκτωβριανής Επανάστασης.

Η ταινία θεωρείται από τους κριτικούς ως αριστουργηματική -τουλάχιστον τεχνικά- και μαζί με την ταινία του Ντέηβ Γκρίφιθ 'Η Γέννηση ενός Έθνους'
    (+ το Πολίτης Καίην του Όρσον Γουέλς), οι καλύτερες όλων των εποχών!
    (φυσικά και τις έχω δεί και τις τρείς)

edit:
    http://www.sansimera.gr/articles/368
    (όσοι έχουν δει το έργο θα θυμούνται τη σκηνή που το καροτσάκι -έχοντας φύγει από τον έλεγχο της πανικόβλητης μάνας- κατρακυλάει στα σκαλιά της Οδησσού με το μωρό μέσα…)

http://www.elkosmos.gr/index.php?opt...-07&Itemid=285

Υ.Γ. ετεροχρονισμένα και εδώ.
    …θέλω απλά να πω ότι είμαι υπέρ των αγροτών.

δεν ξέρω ποιούς αγρότες εννοούν όσοι είναι κατά και ποιους εγώ…
    (εγώ φυσικά του μόχθου. Πως; είμαι ρομαντικός; )
    Last edited by dStam; 02-18-2010 at 08:14 PM.

9. Default

Quote Originally Posted by dStam View Post
    Και ούτε είμαι βέβαιος ότι θα μου άρεσε να ζω στο Ισραήλ, δηλαδή...
    Οι Προμηθείς κάνουν τη χώρα τους Ισραήλ. Οι Επιμηθείς την αφήνουν να γίνει Αφγανιστάν. Η διαφορά δεν έχει ηθικό, αλλά καθαρά χρονικό χαρακτήρα.
    "Θαυμάζω την κομψότητα της μεθόδου σας. Πρέπει να είναι ωραίο να καλπάζεις με το άλογο των αληθινών Μαθηματικών, ενώ εμείς οι υπόλοιποι αγκομαχάμε στον ποδαρόδρομο" - ο Άλμπερτ Άινσταϊν στον Τούλλιο Λέβι-Τσίβιτα

10. Default

Οι μετανάστες, και όχι οι Αυστραλοί, είναι αυτοί που πρέπει να προσαρμοστούν. Έτσι είναι, και άμα τους αρέσει! Βαρέθηκα να ανησυχούμε σε αυτή τη χώρα μήπως προσβάλλουμε ένα άτομο ή την κουλτούρα του. Από τότε που έγιναν οι τρομοκρατικές επιθέσεις στο Bali, η πλειοψηφία των Αυστραλών ένιωσε ένα κύμα πατριωτισμού.
    Η κουλτούρα μας εξελίχθηκε σε δύο αιώνες γεμάτους αγώνες, προσπάθειες και νίκες από εκατομμύρια άντρες και γυναίκες που επιζητούσαν την ελευθερία.
    Η κύρια γλώσσα που μιλάμε είναι τα Αγγλικά. Όχι τα Ισπανικά, τα Λιβανέζικα, τα Αραβικά, τα Κινέζικα, τα Γιαπωνέζικα, τα Ρωσικά ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα.
    Οπότε, αν θέλετε να γίνετε μέρος της κοινωνίας μας, μάθετε τη γλώσσα μας!
    Οι περισσότεροι Αυστραλοί πιστεύουν στο Θεό.
    Αυτό δεν είναι κάποιο Χριστιανικό, ακροδεξιό, πολιτικό κίνημα, αλλά γεγονός: Χριστιανοί, άντρες και γυναίκες, με Χριστιανικές αρχές, ίδρυσαν αυτή τη χώρα, και αυτό είναι καθαρά καταγεγραμμένο. Αρμόζει, λοιπόν, να το δείχνουμε πάνω στους τοίχους των σχολείων μας.
    Αν ο Θεός μας σας προσβάλλει, σας προτείνω να βρείτε άλλο μέρος του κόσμου για να ζήσετε, διότι εμάς ο Θεός είναι μέρος της κουλτούρας μας. Θα δεχτούμε αυτά που πιστεύετε, χωρίς ερωτήσεις. Αυτό που ζητάμε είναι να δεχτείτε κι εσείς αυτό που πιστεύουμε εμείς, και να ζήσετε μαζί μας με αρμονία, χαρά και ειρήνη.
    Αυτή είναι η δική μας χώρα, η δική μας γη και ο δικός μας τρόπος ζωής, και θα σας προσφέρουμε κάθε ευκαιρία να τα απολαύσετε κι εσείς.
    Όμως, μόλις χορτάσετε να παραπονιέστε, να γκρινιάζετε και να μουρμουρίζετε για τη σημαία μας, τον όρκο πίστης στη χώρα μας που δίνετε όταν παίρνετε την υπηκοότητα, τα χριστιανικά μας πιστεύω, τον τρόπο ζωής μας, τότε σας ενθαρρύνω να εκμεταλλευτείτε μια άλλη μεγάλη ελευθερία της Αυστραλίας:
    Το δικαίωμα να φύγετε!
    Αν δεν είσαστε ευχαριστημένοι, τότε φύγετε!
    Δε σας φέραμε εδώ με το ζόρι.
    Εσείς διαλέξατε να έρθετε.
    Οπότε, δεχτείτε τη χώρα που εσείς διαλέξατε!

Αυτά, λέγεται, ότι είπε ο πρωθυπουργός της Αυστραλίας Kevin Rud.

+ Reply to Thread