+ Reply to Thread
Results 1 to 4 of 4

Thread: Διαγραφή μηνύματος.

Default Διαγραφή μηνύματος.

_

Χθές αργά το απόγευμα ανέβασα ένα μήνυμα στο θέμα 'Περί ταβέρνας' που απαντούσε στο ποστ 46 του zonepress.
    (αυτοαποκαλούμενου και ακαταναυμάχητου)

Μία-μιάμιση ώρα αργότερα, που ξαναμπήκα στο φόρουμ, είδα ότι το μήνυμα είχε διαγραφεί χωρίς να αφήσει ίχνη!
    (π.χ. να ενημερωθώ ότι: το μήνυμα σας διαγράφηκε για αυτόν και για αυτόν τον λόγο)
    Σαν να μην υπήρξε!

Δεν θα μιλήσω για δημοκρατικές διαδικασίες.
    (εξ άλλου τις έχουν αρνηθεί -γραπτώς- οι αρμόδιοι.)

Έχω όμως μία-δύο απορίες-ερωτήσεις προς τη διεύθυνση του φόρουμ.

1. Το προαναφερόμενο μέλος τυγχάνει ιδιαίτερης ασυλίας;
    (σημ. το μέλος αυτό έχει καθυβρίσει και ειρωνευτεί επανειλημμένα όλα σχεδόν τα μέλη του φόρουμ χωρίς καμία! -σοβαρή τουλάχιστον- επίπληξη)

2. Μπορεί να με πληροφορήσει (με pm, δημόσια, ή αλλιώς), ο αρμόδιος πια ήταν τα σημεία εκείνα που 'ενόχλησαν' ώστε να τα αφαιρέσω και να
    ξαναποστάρω το μήνυμα;*

Τέλος να πω ότι:
    α) πονάω αυτό το φόρουμ (για πολλούς λόγους και έχω κάνει προσπάθειες μέσα και έξω αλλά)
    β) ο στρουθοκαμηλισμός δεν μπορεί να αποτρέψει -διαδικτυακά- τίποτα!
    Μόνο τα επιχειρήματα (και η στάση του καθενός) μπορούν.

Υ.Γ.
    Είχα γράψει και αυτό.
    * Ενημερώνω ότι προσωπικά προτίθεμαι, μετά από εύλογο χρονικό διάστημα, να ξανά-ανεβάσω το μήνυμα έτι περισσότερο αυτολογοκριμένο.
    Μάλλον όμως δεν έχω πλέον όρεξη.
    _

Αγαπητέ Μ.Φ.,

Κατ' αρχήν:

το μήνυμα είχε διαγραφεί χωρίς να αφήσει ίχνη!
    (π.χ. να ενημερωθώ ότι: το μήνυμα σας διαγράφηκε για αυτόν και για αυτόν τον λόγο)
    Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Στην θέση των μηνυμάτων που διεγράφησαν υπάρχει σαφώς αναγραφόμενος ο λόγος: "Μήνυμα εκτός θέματος". Ρίξε πάλι μια ματιά και αν πράγματι δεν μπορείς να το δεις, ενημέρωσέ μας διότι αυτό θα σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το software.

Στην συνέχεια:
    Δεν θα μιλήσω για δημοκρατικές διαδικασίες.
    Δεν τίθεται θέμα δημοκρατικών διαδικασιών, εδώ έχουμε να κάνουμε με μια παρεξήγηση, για την οποία δεν αποκλείεται να φταίω εγώ ή συνολικά η Διαχείριση. Η Δημοκρατία είναι πολίτευμα και το φόρουμ δεν έχει πολίτευμα. Το φόρουμ υπόκειται σε νόμους (του κράτους) και στην άποψη της Διαχείρισης περί δεοντολογίας. Όποιος διαφωνεί με την άποψη αυτή (ή τους νόμους) απλώς δεν χρησιμοποιεί το φόρουμ του avmentor. Ευτυχώς υπάρχει επαρκέστατη πολυφωνία και οι επιλογές είναι πολλές! Το πράγμα είναι απλό: Η δεοντολογία δεν συμφωνείται ούτε είναι απαραίτητο να έχει την έγκριση των μελών. Αντιθέτως, δε, τα μέλη αποδέχονται εκ των προτέρων την δεοντολογία του φόρουμ, κάτι που υποδηλώνεται με την διαδικασία εγγραφής.

Επί του συγκεκριμένου τώρα:

Το προαναφερόμενο μέλος τυγχάνει ιδιαίτερης ασυλίας;
    (σημ. το μέλος αυτό έχει καθυβρίσει και ειρωνευτεί επανειλημμένα όλα σχεδόν τα μέλη του φόρουμ χωρίς καμία! -σοβαρή τουλάχιστον- επίπληξη)
    Δεν υπάρχουν ασυλίες στο φόρουμ του avmentor. Το "καθυβρίσει" και το "ειρωνευθεί" είναι υποκειμενικές απόψεις και ελπίζουμε ότι είναι κάτι που θα μας επιτρέψεις να το ορίζουμε εμείς ανάλογα με την πορεία και το ύφος της κάθε συζήτησης και τους στόχους που θέτουμε. Για να μην παρεξηγηθώ όταν γράφω "στόχους" εξηγούμαι: Κάποιες φορές ένα σκληρό σχόλιο μπορεί να ζωντανέψει μια κουβέντα, να αναδείξει ένα πρόβλημα και να οδηγήσει την συζήτηση σε γόνιμα εδάφη. Αυτό το σχόλιο θα το αφήσουμε, έστω και αν ενοχλεί. Εξαίρεση, φυσικά, αποτελούν οι νομικώς οριζόμενες ύβρεις.
    Κάνεις λάθος για το θέμα της επίπληξης. Εχουν διαγραφεί και στο παρελθόν μηνύματα του συγκεκριμένου μέλους. Απλώς δεν το πήρες είδηση επειδή, πιθανόν, δεν ενδιαφερόσουν για την συγκεκριμένη συζήτηση.

Μπορεί να με πληροφορήσει (με pm, δημόσια, ή αλλιώς), ο αρμόδιος πια ήταν τα σημεία εκείνα που 'ενόχλησαν' ώστε να τα αφαιρέσω και να
    ξαναποστάρω το μήνυμα;
    Βεβαίως:

Το μήνυμά σου, όπως φυσικά και η απάντηση, ήταν εκτός θέματος. Το θέμα "Ταβέρνα" αφορά ακριβώς τον τίτλο του, δηλαδή Ταβέρνες. Πράγματι υπήρξε ένα προβοκατόρικο σχόλιο (αλλά όχι χωρίς κάποια δόση αλήθειας), υπήρξε απάντηση και το θέμα είχε λήξει. Τέσσερα μηνύματα μετά κι ενώ η συζήτηση είχει προχωρήσει (στο θέμα Ταβέρνα "προχωρήσει" σημαίνει ότι σχεδιάζαμε, σε ευχάριστο κλίμα, κι άλλη μπυροποσία) ένα απρόκλητο μήνυμα σου (το αρχικό σχόλιο δεν αφορούσε εσένα, εσύ απλώς "τσίμπησες", όπως ακριβώς ήταν -νομίζω- και ο αρχικός στόχος. Όποιος έχει δει το φόρουμ για πάνω από μία ώρα θα έπρεπε να το καταλάβει και να διατηρήσει την ψυχραιμία του) το οποίο αφορούσε την προσωπικότητα του αποστολέα και όχι τα όσα έγραψε, απείλησε να δημιουργήσει έναν νέο καυγά. Δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν ξεκινούσες ένα νέο θέμα, στην κατηγορία "Εκτός Θέματος" ή στην κατηγορία "Διαχείριση-Διαδικαστικά" όπου θα ανταλλάσσαμε απόψεις για το αν πρέπει και κάτω από ποιές προϋποθέσεις είναι θεμιτό να postάρουμε ειρωνικά μηνύματα. Σε προτρέπω, δε, να το κάνεις γιατί είναι πράγματι ενδιαφέρον και θα μας κάνει όλους σοφότερους.

Τέλος, θα ήθελα να αντιστρέψω το ερώτημά σου:
    Μπορείς να μας πληροφορήσεις ποιά ακριβώς σημεία σε ενόχλησαν στο συγκεκριμένο μήνυμα; Επειδή στο δικό σου (και διαγραφέν) post δεν ήσουν και πολύ σαφής...

dStam,

1. εγώ στη θέση που ήταν το μήνυμα μου δεν βλέπω τίποτα.
    Το τελευταίο μήνυμα του θέματος -που βλέπω- είναι το δικό σου. (ποστ 50 σελ.5)
    Και δεν φαίνεται και από άλλο PC.
    Τέλος πάντων.

2. Για τα άλλα που αναφέρεις (παράγραφο 2 και 3) δεν θα ασχοληθώ γιατί,
    Όλα αυτά έχουν αναφερθεί επανειλημμένα και οι περιπτώσεις διαμαρτυρίας είναι πάμπολλες.
    (όπως π.χ. σε αυτή την ενότητα, τέσσερα θέματα πιο κάτω. αλλά και στο 'Όλο και λιγότεροι…' και σε πλήθος άλλα θέματα.)

Ας κρίνουν αυτοί που διαβάζουν το φόρουμ.

3. Για την παράγραφο 4, θα σου πω ότι οι δικαιολογίες που αναφέρεις
    (Τέσσερα μηνύματα μετά, -δεν έχει ξανασυμβεί αυτό; και μάλιστα όχι μόνο από τέσσερα αλλά από δεκατέσσερα!- Το θέμα ταβέρνα είχε προχωρήσει, Ευχάριστο κλίμα, -και θα το χαλούσα;-) είναι, να μου επιτρέψεις, αστείες.

Όσο για το "τσίμπησες", δεν τσίμπησα τίποτα! Νομίζεις!
    Βρήκα αν θες αφορμή-αιτία για όσα κατά καιρούς λέει και γράφει.

Και δεν εννοώ προς εμένα.
    (η μόνη κριτική που μπορεί να κάνει σε ‘μένα -και αυτή μέχρι τώρα έχει κάνει- είναι να παραφυλάει για κανένα ορθογραφικό μου λάθος. Τίποτα άλλο!)

Τέλος γιατί δεν μεταφέρθηκε το μήνυμα, (αφού δεν ήμουνα και σαφής) για να γίνει, όπως λες, διάλογος παρά σβήστηκε;

Θα ξαναπώ, ας κρίνουν όσοι διαβάζουν. (και καταλαβαίνουν)
    _
    Last edited by .; 09-30-2009 at 08:43 PM.

Βρήκα αν θες αφορμή-αιτία για όσα κατά καιρούς λέει και γράφει.
    Aυτό, κατά την γνώμη μου, ορίζει την φράση "εκτός θέματος".

Τέλος γιατί δεν μεταφέρθηκε το μήνυμα, (αφού δεν ήμουνα και σαφής) για να γίνει, όπως λες, διάλογος παρά σβήστηκε;
    Εξήγησα, στο προηγούμενο μήνυμα, το προφανές: Όταν ένα άσχετο θέμα προκύψει (ή νομίζουμε ότι έχει προκύψει) καλόν είναι να το συνεχίζουμε αλλού. Αφού όμως θέλεις διάλογο, θα τον έχεις. Τα μηνύματα επανήλθαν. Συνεχίστε το ξεκατίνιασμα (δεν φαντάζομαι να το αποκαλείς συζήτηση, φυσικά) και προσπάθησε να γίνεις σαφής. Κι όσο γι΄αυτό:

Θα ξαναπώ, ας κρίνουν όσοι διαβάζουν. (και καταλαβαίνουν)
    οφείλω να σημειώσω ότι ουδείς χρειάζεται παρότρυνση για να κρίνει. Κρίνει είτε το θέλεις εσύ είτε όχι.

+ Reply to Thread