+ Reply to Thread
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 20 of 20

Thread: Αζιμουθιο σε κεφαλες αστα να πανε....

-
    Costas Coyias
    Μιχάλη, αν το ελάττωμα το έχει προκαλέσει ο πελάτης, γιατί δεν ήγειρε ανάλογη αντίρρηση ο αντιπρόσωπος, παρά μόνο λέει ότι είναι μια χαρά;

Κώστα, σωστό το σκεπτικό σου.
    Τι να πω εγώ…

Από την άλλη πάλι, να έφυγε με ελάττωμα από το εργοστάσιο -ειδικά τέτοιας μάρκας και τιμής, που τσεκάρεται. αλλά και οποιαδήποτε άλλη, φθηνότερη- πολύ χλωμό. (αναφέρθηκα)

Στον αγαπητό kpap έθεσα κάποια ερωτήματα για να βοηθηθούμε.
    Ας περιμένουμε.

(Αν πάλι θέλει να τα κοιτάξει κάποιος -χωρίς αμοιβή- να δώσω τηλ. και να το προσπαθήσω)
    _

-
    Sorry για τον βραχίονα.
    Τώρα το πρόσεξα.
    Νόμιζα ότι ήταν ο RB 300.. (εξ ου και η κριτική. -αν και δε φαντάζομαι μεγάλη διαφορά)

(Αυτά συμβαίνουν αν δε φοράς γυαλιά. -τα ξέχασα το πρωί σπίτι. Σήμερα βλέπω και γράφω θολά)

Αυτό όμως δεν αναιρεί τα υπόλοιπα..
    _

Mάλλον δεν έχουμε καταλάβει κάτι σωστά... Kpap, τι ακριβώς είναι "στραβό"; Επειδή εγώ κατάλαβα ότι δεν είναι ευθυγραμμισμένη η ακίδα με το στέλεχος (έχει δηλαδή συναρμολογηθεί λάθος η ακίδα). Αν υπάρχει πρόβλημα με το στέλεχος (έχει απόκλιση ως προς την γεννήτρια ή ακόμη χειρότερα έχει υποστεί παραμόρφωση το ίδιο) τότε το πράγμα είναι ακόμη χειρότερο και φυσικά δεν τίθεται θέμα διόρθωσης του αζιμουθίου από την μια και από την άλλη ίσως ο M.Φ. έχει δίκιο: Μπορεί να προκλήθηκε από λάθος χειρισμό (στράβωμα) ή ακόμη και από αποθήκευση σε λάθος συνθήκες!

-
    dStam
    'Mάλλον δεν έχουμε καταλάβει κάτι σωστά...'

Όχι όλοι. (και δεν αναφέρομε σε 'μένα)

dStam
    '…έχει δηλαδή συναρμολογηθεί λάθος η ακίδα.'

Δύσκολα αυτό Δημήτρη. Είμαστε, όπως είπα και πιο πάνω, στην περίπτωση του 00,1% (φτιάξτε τα μηδενικά αν είναι λάθος)

dStam
    '…ή ακόμη και από αποθήκευση σε λάθος συνθήκες'

Και αυτό νομίζω απίθανο. (που ήταν αποθηκευμένη; και πόσα χρόνια; )

Νομίζω ότι είμαστε, ή πάμε, (όχι για πρώτη ή τελευταία φορά) στη περίπτωση 'ω γέγονε –γέγονε'

Καληνύχτα.
    Last edited by .; 09-07-2009 at 09:11 PM.

Κατα αρχην σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και θα προσπαθησω να απαντησω σε μερικα ερωτηματα για να καταλαβουμε ολοι τι γινεται.

Το πλατω ειναι ACOUSTIC SIGNATURE IMPACT κι ο βραχιονας RB-900 ενα συνολο περιπου 3.500 ευρω αγορασμενο το 2002.

Η κεφαλη ειναι καθολα ισια (σωμα - στελεχος ) αλλα ειναι στραβοκολημενο το διαμαντι ως προς την ορθη κατακορυφο. Αγοραστηκε ολοκαινουργια και ανοιχτηκε απο μενα μπροστα στον αντιπροσωπο οπου διαπιστωθηκε και με το ματι αλλα και με την χρηση φακου το προβλημα κι αμεσως ελεχθει στον ιδιο.
    Η απαντηση του ηταν αυτη "ρυθμισε το αζιμουθιο και θα ερθει". Μου φανηκε σωστο αρχικα γιατι δεν μπορουσα να φανταστω στην πραξη οτι δεν θα ερχοταν ποτε.
    Μιας κι ο RB-900 δεν εχει τετοια ρυθμιση επιστρατευτηκαν ολες οι αρχαιες μεθοδοι, ακομα και μονοπατα παρεμβασματα μεταξυ headshell και κεφαλης χωρις αποτελεσμα.
    Η εικονα ηταν τραβηγμενη αριστερα απο την αρχη κι αυτο μου εδωσε το κινητρο να ασχοληθω εκτενεστερα.

Εγιναν μετρησεις με δισκο τεστ με τρακ 1 Khz και με παλμογραφο αλλα και με βολτομετρο. Οι διαφορες των καναλιων ειναι για μενα εκτος αποδεκτων οριων.

Η εν λογω κεφαλη ειναι η τεταρτη σε σειρα στον πλατω αυτο, αντικατεστησε δε μια αλλη "μικροτερη" Benz της οποιας οι εξωτερικες διαστασεις ειναι ακριβως ομοιες.

Δεν υπαρχει θεμα να στραβωσε κατι απο δικο μου χειρισμο η καποιος τετοιος να μεγαλωσε το προβλημα.
    Πανω σ αυτο θα ηθελα να ρωτησω ολους αλλα περισσοτερο τον dstam, πως θα μπορουσε απο χειρισμο να στραβωσει το στελεχος χωρις να σπασει στο σημειο της ενωσης με την γεννητρια?
    Last edited by kpap; 09-07-2009 at 10:37 PM.

6. Default

Quote Originally Posted by kpap View Post
    Η απαντηση του ηταν αυτη "ρυθμισε το αζιμουθιο και θα ερθει". Μου φανηκε σωστο αρχικα γιατι δεν μπορουσα να φανταστω στην πραξη οτι δεν θα ερχοταν ποτε.
    Να σας μεταφράσω το "σκεπτικό" του? Σας πούλησε καινούργιο αμάξι με ρόδες στραβές, σας είπε να βάλετε ανισομεγέθη λάστιχα "και θα έρθει" και σείς το χάψατε.
    Και εκ των υστέρων τον προστατεύετε από τη δημοσιότητα που τού αξίζει. Είστε όχι άπαξ αλλά δις άξιος της μοίρας σας.
    Quote Originally Posted by Μ.Φ View Post
    'ω γέγονε γέγονε'
    Ω τλήμον, ω πολύπλαγκτε, ω δίε, αφού σας χαλάνε τα ελλίνικος, γιατί τα βασανίζετε?

Και για να επανέλθω στον ψαγμένο kpap: αναλογίσου, ω αναγνώστα, το παράδοξον. Μηχανικοί κάθονται και παιδεύονται επί ανθρωπο-ώρες και ανθρωπομήνες με τα AutoCAD και τα CNCιά και τα Finite Element κυνηγώντας την απόλυτη ακαμψία, χημικοί μηχανικοί πειραματίζονται με κράματα, χυτεύσεις και λειάνσεις, μηχανικοί παραγωγής κάθονται και μετράνε ανοχές και φθορές απειροελάχιστες για να φτιάξουν τα μηχανικά κομψοτεχνήματα που λέγονται πλατό και βραχίονες, τα οποία κομψοτεχνήματα καταφέρνουν παραδόξως να παίζουν μουσική από ένα μέσο πρωτόγονο και απίστευτα γελοίο ως σύλληψη, τον δίσκο βινυλίου. Και υπάρχουν μουσικόφιλοι που τα πληρώνουν όλα αυτά. Και μερικοί από αυτούς είναι ικανοί να πάρουν όλα αυτά τα μηχανήματα ακριβείας και να τους βάλουν ΤΑΚΟΥΣ για να δουλέψουν. ΤΑΚΟΥΣ!! Επειδή το είπε ένας μ@λ@κ@ς!
    "Θαυμάζω την κομψότητα της μεθόδου σας. Πρέπει να είναι ωραίο να καλπάζεις με το άλογο των αληθινών Μαθηματικών, ενώ εμείς οι υπόλοιποι αγκομαχάμε στον ποδαρόδρομο" - ο Άλμπερτ Άινσταϊν στον Τούλλιο Λέβι-Τσίβιτα

-
    Ωραία.
    Μετά τις διευκρινήσεις …

ο dStam έχει δίκιο. (έχει δηλαδή συναρμολογηθεί λάθος η ακίδα)
    και ο Costas Coyias (post 6, τελευταία σειρά)

Εγώ όχι.
    Έπεσα, φαίνεται, στο 00,1% (για να μη πω της χιλίοις)
    (κρατάω μέσα μου τις σκέψεις μου. Όχι πια για την τοποθέτηση -αφού το πρόβλημα διαπιστώθηκε κατά την αγορά- αλλά του τι έχει συμβεί)

Εσύ αγαπητέ kpap,
    κάλεσε τον αντιπρόσωπο που σου είπε "ρυθμισε το αζιμουθιο και θα ερθει" να το ρυθμίσει -αφού ξέρει- και να το φέρει στα ίσια του.

Αν δεν μπορεί ο αντιπρόσωπος πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει η κατασκευάστρια εταιρεία…
    Εφόσον ενημερωθεί…

(δεν ξέρω βέβαια -δεν είπες- και πριν πόσο χρόνο αγοράσθηκε η κεφαλή. -θέμα εγγύησης)

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
    Last edited by .; 09-08-2009 at 05:51 PM.

(...) κάλεσε τον αντιπρόσωπο που σου είπε "ρυθμισε το αζιμουθιο και θα ερθει" να το ρυθμίσει
    Σωστόν!

Αυτό άλλωστε σημαίνει υποστήριξη από τον αντιπρόσωπο. Αλλά, το πράγμα θέλει προσοχή: Το "έρθει" είναι πράγμα μετρήσιμο. Μη μπλέξετε με τίποτε ακροάσεις και υποκειμενισμούς. Θα πρέπει το σύστημα να ρυθμιστεί για το ελάχιστο δυνατό crosstalk (με παλμογράφο και δίσκο τεστ κατά προτίμηση, όπως ξεκίνησες) και ταυτόχρονα την βέλτιστη ισορροπία καναλιών!
    Κράτα μας ενήμερους.

κάλεσε τον αντιπρόσωπο που σου είπε "ρυθμισε το αζιμουθιο και θα ερθει" να το ρυθμίσει

Μα αφου εχουμε ηδη πει το ονομα της κεφαλης και μιλαμε για τον αντιπροσωπο πιθανον ολοι γνωριζουμε (κι εγω βεβαιως πρωτος) οτι το παραπανω προκειτε τουλαχιστον περι ανεκδοτου, αφου τον ξερουμε.!!!

Η κεφαλη κυριοι ειναι μολις 35 ημερων.

Το θεμα των μετρησεων εχει ως εξης,,
    Σε καθαρα "μονοκαναλα" σηματα 1 Khz το αριστερο καναλι δειχνει να παιζει 2 με 3 db δυνατοτερα του δεξιου. Σε μετρησεις με το δισκο τεστ της clearaudio που απαιτει crosstalk -30 db (ο dstam πιθανον να τον γνωριζει) το αριστερο καναλι εχει 25 και το δεξι καρφωμενο 30. Τουτο δεν αλλαζει με καμια ρυθμιση και αρχιζουν να με σωνουν λιγο παραπανω τα φιδακια...μιας και το σφαλμα αν επροκειτο μονο για λαθος αζιμουθιο θα επρεπε να ηταν 25 - 35 και αντιστροφα.
    Για να προλαβω, εχουν γινει ολοι εκεινοι οι ελεγχοι που αποκλειουν την διαφορα ενισχυσης των καναλιων στο phono stage η οπου αλλου.

Ηδη εχω στειλει mail στην κατασκευαστρια εταιρεια και περιμενω την απαντηση τους για την οποια και θα σας ενημερωσω.

Ελπιζουμε αν και δεν ειμαι και πολυ .......αισιοδοξος.

10. Exclamation Μετακίνηση posts στην κατηγορία "Διαχείριση"

Για λόγους ομαλής ροής της συζήτησης, κάποια posts μετακινήθηκαν στο thread "Κενά μηνύματα κ.λπ" στην κατηγορία "Διαχείριση>Διαδικαστικά". Παρακαλώ η σχετική συζήτηση να διεξαχθεί εκεί. Ευχαριστώ για την συνεργασία.
    Forum Administrator

+ Reply to Thread