+ Reply to Thread
Results 1 to 9 of 9

Thread: Nέα κατηγορία: Journal Club - Συζήτηση

Exclamation Nέα κατηγορία: Journal Club - Συζήτηση

Σε μια από τις συζητήσεις που άνοιξαν πριν από μερικές ημέρες, προτάθηκε η δημιουργία ενός Journal Club, του οποίου η λειτουργία περιγράφεται εν τάχει εδώ. Η διαχείριση θα ήθελε μερικές απόψεις γύρω από το θέμα, πριν δημιουργηθεί η νέα κατηγορία. Νομίζω ότι μια εβδομάδα είναι αρκετή...
    Forum Moderator

2. Default

Κατ' αρχήν να διευκρινήσω ότι δεν έχω πρόσβαση σε σοβαρά περιοδικά (JAES κλπ) διότι δεν έχω επαγγελματική συνάφεια με το χώρο. Υποψιάζομαι μάλιστα ότι ο μόνος που έχει είναι ο dStam, πράγμα που σημαίνει ότι εκείνος θα τραβήξει κατά κύριο λόγο το κουπί, τουλάχιστον στην αρχή.

Επίσης υπάρχει και το πρόβλημα ότι τα άρθρα δεν θα μπορούν να δημοσιευθούν εδώ αυτούσια για προφανείς λόγους copyright. Ένας τρόπος να υπερκερασθεί νομίμως αυτό το εμπόδιο θα είναι να προθυμοποιείται κάθε φορά από ένας εθελοντής, ο οποίος να λαμβάνει το προς συζήτηση άρθρο από αυτόν που το έχει με email και μετά να αναλαμβάνει να το παρουσιάσει στο φόρουμ. Προσωπικά προθυμοποιούμαι.

Δεν είναι εύκολο αυτό, αλλά πιστεύω ότι με υπομονή και εργατικότητα θα μπει σιγά-σιγά το νερό στ' αυλάκι. Και, πού ξέρετε, ίσως αυτό προσελκύσει στη συζήτηση και μερικούς από τους αξιόλογους Έλληνες επιστήμονες και σχεδιαστές που ασχολούνται με την (Ηλεκτρο)Ακουστική - ανθρώπους που η σημερινή αηδής πραγματικότητα στον Ελληνικό διαδικτυακό χώρο σίγουρα τους απωθεί.

Ίσως κάποια στιγμή να χρειαστεί και κάπως αυξημένη αυστηρότητα ως προς το ποιόν των σχολίων, ώστε να κρατηθούν μακριά οι διάφοροι χάσκακες, αλλά αυτό θα φανεί καθ' οδόν.
    "Θαυμάζω την κομψότητα της μεθόδου σας. Πρέπει να είναι ωραίο να καλπάζεις με το άλογο των αληθινών Μαθηματικών, ενώ εμείς οι υπόλοιποι αγκομαχάμε στον ποδαρόδρομο" - ο Άλμπερτ Άινσταϊν στον Τούλλιο Λέβι-Τσίβιτα

Συμφωνώ και ελπίζω η θεματολογία να μην είναι πολύ εξειδικευμένη και ακαδημαϊκή, αλλά εφαρμόσιμη και εν πολλοίς ενδιαφέρουσα.

Θα είχε ενδιαφέρον μία τέτοια κίνηση.

5. Default

Quote Originally Posted by Costas Coyias View Post
    να μην είναι πολύ εξειδικευμένη και ακαδημαϊκή, αλλά εφαρμόσιμη και εν πολλοίς ενδιαφέρουσα.
    Υποθέτω ότι θα μπορείς να κάνεις παραγγελιά άρθρα από αυτά που δεν "τα λένε μπερδεμένα"
    "Θαυμάζω την κομψότητα της μεθόδου σας. Πρέπει να είναι ωραίο να καλπάζεις με το άλογο των αληθινών Μαθηματικών, ενώ εμείς οι υπόλοιποι αγκομαχάμε στον ποδαρόδρομο" - ο Άλμπερτ Άινσταϊν στον Τούλλιο Λέβι-Τσίβιτα

6. Default

σίγουρα θα είχε ενδιαφέρον κάτι τέτοιο και νομίζω πως όλοι θα το στηρίξουμε...

7. Default

Quote Originally Posted by Mod View Post
    μια εβδομάδα είναι αρκετή...
    Mιά και η βδομάδα πέρασε εν αγαστήι ομοφωνίαι, να προσθέσω πως γνώμη μου είναι ότι η κατηγορία Journal Club πρέπει να είναι κλειστή και διαθέσιμη μόνο στα μέλη. Ο λόγος είναι προφανής: καλό είναι να μπορούμε να δημοσιεύουμε επιλεκτικά αυτούσιο υλικό από τα συζητούμενα άρθρα και το τελευταίο που χρειάζεται είναι να βγαίνουν στο Google και να δημιουργηθούν νομικά προβλήματα για παραβίαση copyright.

Επίσης υποβάλλω το ερώτημα αν υπάρχει τρόπος το φόρουμ να υποστηρίζει superscript και subscript. Έτσι θα είναι πολύ ευκολότερη η αναγραφή απλών μαθηματικών τύπων, που τώρα είναι μπελάς κανονικός.

Εχω την "εσωτερική" πληροφορία ότι η νέα κατηγορία θα δημιουργηθεί μέσα στο ΣΚ. Η ιδέα για το κλείσιμο της μόνο στα μέλη είναι σωστή και θα συζητηθεί. Το θέμα της μαθηματικής γραφής γενικώς είναι δυσχερές. Θα το ψάξουμε.

9. Default

Εύγε, dStam, τοσούτο μάλλον καθ' όσον κατάφερες να πείσεις τον Mod και τον superadmin, τους οποίους είχα ψυχολογήσει ως μάλλον στρυφνούς και δύστροπους χαρακτήρες Και για να μην βγαίνει το αυθαίρετο συμπέρασμα ότι το Journal Club θα είναι ένα στεγνό και άχαρο ανάγνωσμα, ο Σαμάνος και εγώ σκεφτήκαμε να διανθίζουμε από καιρού εις καιρόν την κατηγορία με ερανίσματα από το Journal of Irreproducible Paradoxology, ένα περιοδικό-μύθο, το περιεχόμενο του οποίου συχνά εμφανίζεται και σε έντυπα περιοδικά και σε ηλεκτρονικά φόρα, τόσον της ημεδαπής, όσον και της αλλοδαπής. Ονόματα όπως οι καθηγηταί Βόρων Σιλικάτος, Πιανόλας Οπερετάκης, ο εκ Κύπρου ορμώμενος Παράσιτος Παρασίτου κλπ είμαι βέβαιος ότι μπορούν να δελεάσουν ακόμα και έναν Coyias να σχολιάσει. Εποικοδομητικά πάντα

+ Reply to Thread