• Πρόσφατα Κείμενα

• Ημερολόγιο

October   2018
    Su Mo Tu We Th Fr Sa
    1 2 3 4 5 6
    7 8 9 10 11 12 13
    14 15 16 17 18 19 20
    21 22 23 24 25 26 27
    28 29 30 31
  • Δοκιμή: EMM Labs DAC2

O Ed Meitner είναι ένας από τους γνωστούς ανθρώπους του ψηφιακού audio με σημαντική καριέρα στον χώρο του DSD (έχει σχεδιάσει μαζί με τον Andreas Koch το σύστημα Sonoma) και ξεκάθαρη άποψη γύρω από πολλά πράγματα. O DAC2 είναι ένας πολύ ενδιαφέρων μετατροπέας που ακολουθεί μια προσέγγιση που στο παρελθόν έχει οδηγήσει σε πολύ σημαντικές συσκευές. Χρησιμοποιεί custom dsp που τρέχει σε FPGA και CPLD και έχει σχεδιάσει έναν διακριτό DAC με flip-flop, μια προσέγγιση που μακροσκοπικά θυμίζει τις ιδέες της dCS. Το αποτέλεσμα είναιμια ψηφιακή συσκευή από τις κορυφαίες που έχουν περάσει από το avmentor.gr με πολύ καλές μετρήσεις. Μοναδικό αρνητικό σημείο, κατά τη γνώμη μου, ένας ανεξήγητος συντηρητισμός όσον αφορά τις συνδέσεις: Δεν υποστήρίζει διπλή AES/EBU, δεν διαθέτει Clock in/out και το USB του δεν ανεβαίνει πάνω από τα 48kHz. Αξίζει να τον ακούσετε. Μπορείτε να διαβάσετε το πλήρες κείμενο εδώ
    Comments 3 Comments
    1. zonepress's Avatar
      Δεν παρουσιάζει κάτι το ενδιαφέρον αυτή η δοκιμή Μηχάνημα που κοστίζει όσο ένα αμάξι και δεν υποστηρίζει ούτε 192 kHz ..... Το ενδιαφέρον είναι ότι τον κατατάσσεις μαζί με τον dCS Puccini και τον Weiss Medea. Προφανώς θεωρείς ότι ο DAC202 δεν ανήκει σ' αυτή την "εκλεκτή παρέα", και ποιός τον ακούει τώρα τον κύριο Θέμη
    1. themiloc's Avatar
      Quote Originally Posted by zonepress View Post
      Δεν παρουσιάζει κάτι το ενδιαφέρον αυτή η δοκιμή Μηχάνημα που κοστίζει όσο ένα αμάξι και δεν υποστηρίζει ούτε 192 kHz ..... Το ενδιαφέρον είναι ότι τον κατατάσσεις μαζί με τον dCS Puccini και τον Weiss Medea. Προφανώς θεωρείς ότι ο DAC202 δεν ανήκει σ' αυτή την "εκλεκτή παρέα", και ποιός τον ακούει τώρα τον κύριο Θέμη
      Είδες πως με νοιάζεται Δημήτρη μου κι εγώ τον παρεξηγώ πολλές φορές!!
    1. .'s Avatar
      dStam
      Άκουσα για πρώτη φορά το όνομα της EMM Labs στις αρχές του 2005…
      Στην πραγματικότητα, η εταιρία ιδρύθηκε στον Καναδά το 1998…
      (√)

εγώ το άκουσα το ‘99-2000 σαν:
      http://www.museatex.com/index.html
  • Kείμενα: Πρόσφατα σχόλια

.

dStam
    Άκουσα για πρώτη φορά το όνομα της EMM Labs στις αρχές του 2005…
    Στην πραγματικότητα, η... Go to last post

Δοκιμή: EMM Labs DAC2

. on 12-11-2010